top of page

Čtenářská inspirace, aneb jak si zpříjemnit zkouškové období

Milí členové,


doufáme, že čerpáte energii pro letní zkouškové období. Pokud vás už nebaví skripta, informace z učebnic nebo poznámky z hodin, máme pro vás připravené recenze inspirativních knih, které vám mohou přinést nové poznatky i inspiraci.



Vazba v psychoterapii

(David J. Wallin)


 Tato kniha mě příjemně překvapila svou hloubkou a propojením teorie s praxí. Začátek byl věnován teoriím attachmentu, což bylo dobré pro obeznámeni čtenáře s tím, na co bude navazovat. Velmi oceňuji jeho zpracování neurobiologie citové vazby. Nejlepe se mi četla kniha ve chvíli, kdy se autor začal zaměřovat více na klinickou praxi a význam u konkrétních typů pacientů v terapii. Wallin skvěle ukazuje, jak rané vztahy ovlivňují nejen naše prožívání, ale i terapeutický proces.  


Obzvlášť mě zaujalo velké množství praktických ukázek, které pomáhají teorii zasadit do reálného kontextu. Líbilo se mi také zdůraznění vzájemné proměny v terapii – nejde jen o změnu u klienta, ale i o to, jak se mění terapeut a samotný vztah mezi nimi.  



Knihu vnímám jako nejvíce přínosnou pro lidi, kteří se zajímají o psychoterapii, teorii citové vazby a věřím, že nejvíce přínosná je pro samotné terapeuty. Není to úplně lehké čtení, ale pokud se člověk pozorně začte, získá spoustu zajímavých informací a je těžké se od ní odtrhnout.


Knihu pro vás recenzovala: Nicola Jahnová

V případě zájmu je kniha k dostnání na internetových stránkách nakladatelství Portál.


Jak selhat jako terapeut – 57 způsobů, jak ztratit nebo poškodit svého klienta

(Bernard Schwartz a John V. Flowers)


Ačkoliv je terapeut odborníkem v teorii, během studia málokdy získá dostatek praktických zkušeností. Při prvních sezeních tak často jedná spíše intuitivně než metodologicky. Autoři této knihy upozorňují na nejčastější chyby, které mohou vést k předčasnému ukončení terapie klientem.


Publikace je rozdělena do čtrnácti kapitol, jejichž názvy vyjadřují nežádoucí cíle léčby. Ačkoliv ironická forma působí vtipně, může být matoucí – osobně bych dala přednost pozitivně formulovaným nadpisům. Struktura knihy je však velmi přehledná, vše je vysvětleno v bodech, což usnadňuje orientaci. Text je doplněn odkazy, příklady z praxe a citacemi. V závěru nalezneme přílohy s českými překlady diagnostických, sebeposuzovacích a dotazníkových metod, které lze v terapeutickém procesu využít.


V knize je zachyceno mnoho podnětů, jak terapii (ne)vést, a proto bych doporučila všem odborníkům se k ní čas od času vracet.


Autoři se věnují začátku a ukončení terapie, hranicím mezi terapeutem a klientem, syndromu vyhoření či vztahu k medikaci. Nově přibyla také kapitola o dětské terapii. Kniha může být užitečná nejen začínajícím terapeutům, ale i dalším pomáhajícím profesím, včetně zkušených odborníků, pro které může být hezkým připomenutím důležitých bodů, na které mohou v každodenním procesu zapomínat. Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrousti.


Knihu pro vás recenzovala: Veronika Tížková

V případě zájmu je kniha k dostnání na internetových stránkách nakladatelství Portál.


Trauma a rodinné konstelace

(Franz Ruppert)


Kniha „Trauma a rodinné konstelace“ od Franze Rupperta nabízí komplexní vhled do problematiky traumatu a jeho dopadu na duševní strukturu člověka.


Autor velmi srozumitelně vysvětluje, co se děje s psychikou, když prožijeme traumatickou událost, a poukazuje na proces rozštěpení, který sice umožňuje přežití v krizové situaci, ale zároveň může dlouhodobě bránit zdravému vývoji. Text je doplněn mnoha konkrétními příklady z praxe, díky nimž je lépe pochopitelné, jak trauma ovlivňuje různé oblasti života.


Současně kniha představuje metodu rodinných konstelací jako nástroj pro odhalení i zpracování rozštěpených částí osobnosti.


Ruppert klade důraz na transgenerační přenos traumatu, kdy se obtížné zkušenosti rodičů odrážejí v psychice jejich dětí. Některé pasáže se čtou lehce, jiné vyžadují čas na zamyšlení a hlubší pochopení. Přestože nejde o odpočinkovou literaturu, oceňuji její čtivost a praktičnost – nechybí konkrétní návody a postupy, jež ocení nejen odborníci, ale i lidé hledající cestu k vlastnímu uzdravení.


Knihu pro vás recenzovala: Andrea Němcová

V případě zájmu je kniha k dostnání na internetových stránkách nakladatelství Portál.


Praktická arteterapie

(Marie Lhotová a Evžen Perout)

 

Kniha představuje mnohotvárné využití procesu tvoření v řadě oblastí práce s lidmi. Na úvod je třeba uvést, že kniha opravdu dostála svému názvu, je velmi praktická. Autoři se na začátku knihy věnují i teoretickým základům arteterapie, ale spíše s cílem předat čtenáři základní přehled. Teorie je jednoduše vysvětlena a pokud jste studentem psychologie, mnohé teorie již budete znát (na druhou stranu jsou zasazené do možná pro vás nového arteterapeutického kontextu).


Hlavní část knihy obsahuje ochutnávku různorodých technik a spoustu nápadů jejich možného využití jak v individuální práci s klientem, tak ve skupině. Přišlo mi opravdu užitečné, že autoři nejenže uvádějí samotné techniky, ale dodávají i cíle, jež technika sleduje, tipy na otázky do závěrečné diskuse s klienty, a navíc zmiňují i možné úpravy technik pro různé specifické skupiny klientů. Velkou výhodou je také barevná příloha v knize, v níž najdete ukázky z děl zpracovaných právě během arteterapeutického procesu.


Kniha je skvělým úvodem do oblasti arteterapie, je napsána velmi přehledně a čtivě. Své využití nejde nejen v oblasti klinické, ale například i v oblasti pedagogické či poradenské, přeci jen, tvořivý potenciál je všude kolem nás!


Knihu pro vás recenzovala: Žaneta Fritschková

V případě zájmu je kniha k dostnání na internetových stránkách nakladatelství Portál.


Léčba smyslem

(Viktor E. Frankl)


Kniha Základy sociální psychologie od autorky Nicky Hayesové čtivě představuje základní témata a koncepty sociální psychologie. Je rozdělena do šesti kapitol, z nichž každá se zaměřuje na klíčová témata výzkumu v sociální psychologii. Na konci každé kapitoly je shrnutí, kde autorka sumarizuje nejzásadnější poznatky a umožňuje tak čtenáři znovu si zopakovat a uvědomit podstatné informace. Kniha obsahuje slovníček pojmů, seznam literatury a věcný rejstřík. Součástí je také předmluva k českému vydání od Vladimíra Smékala.  


Jak jsem již řekla výše, kniha se velmi dobře čte, protože je napsaná srozumitelným jazykem a obsahuje mnoho zajímavých příkladů z výzkumu a popis jednotlivých experimentů, které jsou pro sociální psychologii tak typické. Autorka se také věnuje kritice klasických experimentů a ukazuje, jak novější metody, jako je diskurzivní analýza, přinášejí nový pohled na studium sociálních jevů. Dále autorka často vybízí k zamyšlení a navrhuje malé experimenty, které si můžeme vyzkoušet sami. Líbí se mi také přesah do jiných psychologických disciplín a to i aplikovaných. 


Kniha je přehledná a obsahuje různé tabulky a obrázky. Velmi jsem ocenila slovníček pojmů, který pomáhá lépe porozumět, o čem se v textu mluví. Pojmy jsou v textu zvýrazněné a ve slovníčku uvedené jak v češtině, tak v angličtině. Některé pojmy jsou však v textu uvedené pod jiným heslem, než ve slovníčku, což je trochu matoucí (např. akční výzkum na straně 20 je ve slovníčku uveden jako výzkum jednání). Také bych ocenila jasnější odkazování na zmíněná místa v knize, (autorka většinou napíše pouze „výše jsme zmínili“). 


Kniha je skvělým úvodem do sociální psychologie, která čtenářům nejen předává teoretické poznatky, ale také je motivuje k zamyšlení a praktickému využití těchto znalostí. Je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro čtenáře, kteří o sociální psychologii již něco vědí, ale chtěli by si utřídit své znalosti. Silnou stránkou této knihy je dle mého názoru zejména její čtivost a struktura. Pokaždé když jsem knihu četla, měla jsem radost, že lépe chápu jak jednotlivé koncepty a výzkumy zapadají do celé rozsáhlé skládačky sociální psychologie.


Knihu pro vás recenzovala: Veronika Lošanová


V případě zájmu je kniha k dostnání na internetových stránkách nakladatelství Portál.




Přejeme vám za Psychočas příjemné čtení a úspěchy do zkouškového období!



Comments


NAPIŠTE NÁM!

Korespondenční adresa

Vodární 6, Olomouc 771 80

  • White Instagram Icon

Děkujeme za odeslání!

2025 Psychočas, z.s. | Design: Kristýna Kačenová

bottom of page